Etkinlikler

RALPH WILLMAN ile
AİLE SİSTEMİ AÇILIMI ve ORGANİZASYON SİSTEM AÇILIMI

05 İzmir 2016 – Cumartesi İZMİR Saat 10:00 -18:00 HARMONY YAŞAM-ALSANCAK
06 Aralık 2015 – Pazar İZMİR Saat 10:00 -18:00 HARMONY YAŞAM-ALSANCAK
(Çalışmalar Almanca veya İngilizce olup tercüme yapılacaktır) 

AİLE / ORGANİZASYON SİSTEMİ AÇILIMI (FAMILY/SYSTEMIC CONSTELLATIONS)

Bizler, kuşaklar boyu süregelen ve birbirine görünmez bağlarla bağlı olan bir aileye/ sisteme doğarız.  Atalarımızın ya da aile bireylerinin genetik özelliklerini taşıdığımız gibi onlara ait olan bir takım sorunları ve tıkanıklıkları da farkında olmadan kendi üstümüzde taşırız. Soy ağacımızda yaşanan örneğin; haksızlıklar, göçler, aşklar, kürtajlar, hastalıklar, cinsel tacizler, para kayıpları, iflaslar gibi çeşitli travmalar nedeni ile oluşmuş, ailelerimizden gelen bildiğimiz ya da bilmediğimiz yükler ile bizim kendi yaşam sistemimizi de etkiler. 

Aile ve Organizasyon Sistemi Açılımı, kökleri aile sistemleri terapisine dayalı  nesiller arası, fenomenal, terapatik uygulamalardır. Alman psikolog-felsefeci Bert Hellinger tarafından geliştirilmiş olan bu yoğun grup çalışmasının amacı, nesiller arasındaki gerginlikleri çözümlemektir. Günümüzde bir çok psikolog, psikiyatr ve terapist tarafından uygulanmaktadır. 

Aile ve Organizasyon Sistemi Açılımı ile kişi içinde bulunduğu aile ve iş sistemlerini ve tıkanıklıklarının çözümünü görme fırsatı bulmaktadır. Aile ve Organizasyon Sistemi Açılımı yaptıran kişiyle beraber, açılımda rol alan ve çalışmaya katılan diğer katılımcı  kişiler de bu çalışmadan faydalanmaktadırlar. 

Açılım katılım ücreti : 100 lira (Dizim çalışmalarına bir gün boyunca dizim açtırmadan katılma ücretidir)

Aile Sistemi Açılımı ücreti: 475 lira 

Çalışılabilecek konulara örnekler : aile, arkadaşlık ilişkileri, evlilikler, çocuklar ve çocuklar ile ilgili ilişkiler, iletişim, aile içi şiddet-geçim-duygusal ve fiziksel taciz, travmalar vs… 

Organizasyon Sistemi Açılımı ücreti: 565 lira  

Çalışılabilecek konulara örnekler:  Bolluk ve Bereket, gayrimenkul, iş problemleri, alım-satım, şirketler (kuruluşları, yapıları, işleyişinde yaşanan problemler, çalışan-işveren sorunları,  vs… 

Erken Ödeme İndirimi :  
*Etkinlik tarihinden 1 hafta öncesine kadar yapılan ödemelerde 90 tl erken ödeme indirimi  faydalanabilirsiniz. 

Ödemeler ve hesap bilgileri için:
Ankara:                        Handan Çelik              0 533 7139130  celikhandan@yahoo.com
İstanbul Etiler:        İris Aile Merkezi  0 212 3521005  iristeinfeld@gmail.com
İstanbul Kadıköy: Kendini Keşfet Atölyesi  0 216 7061630  suzanakmeric@kendinikesfetatolyesi.com
İzmir:                           Makbule Uçer              0 535 9482857  makbuleucer62@yahoo.com
Mersin-Biyoenerji: Ayşe Sezer                    0 535 9493699  ayse_basbag@hotmail.com
RALPH WILLMANN/Curriculum Vitae

Ralph Willmann iletişim uzmanı, danışmanı ve yaşam koçu olarak SHL, Siemens, Infineon, Hoerbiger, Allianz, PricewaterhouseCoopers gibi çeşiitli uluslar arası kurumlarda analitik süreç uygulamaları yapmakta, iletişim seminerleri vermekte ve üst düzey yöneticilerle “media training” çalışmalarını yürütmektedir. Aynı zamanda aktör ve yönetmen olan Ralph Willmann, 1980 yıllarında NewYork ve Los Angeles gibi çeşitli şehirlerde tiyatro çalışmaları yapmış, 1996 yılları arasında Paris‟te oyunculuk kariyerine devam etmiş ve 1997 Münih‟te “Actors Place” isimli oyunculuk stüdyosunu kurmuştur. Oyunlar yazıp, yönetmekte ve aynı zamanda film ve televizyon yapımlarında düzenli olarak rol almaktadır. Münih‟teki “TatWort” Emprovizasyon tiyatrosunun üyesi olan Ralph, İş-Tiyatrosu ve Eğitim Departmanı’ndan sorumludur.

PeaceEagle

Yaşam koçluğunun, iletişim uzmanlığının ve oyunculuğun yanı sıra Sistemik Organizasyon Danışmanlığı, Sistemik Fenomelojik Dizimi, EFT, NLP, Meditasyon ve Enneagram konularında eğitimler almıştır. Alman psikolog- felsefeci “Bert Hellinger” den aldığı eğitimler ve çalışmalar bunların başında gelmektir.

Ralph Willmann 2005 den itibaren Paris, Münih ve Düseldorf‟da düzenli olarak Sistemik Koçluk sürecini kullanarak çift ve aile danışmanlığı yapmaktadır. Ayrıca 25 yıllık psikodrama ve emprovizasyon tiyatrosu deneyimlerini entegre ettiği “Takım Olma” ve “İletişim” eğitimlerine de sürdürmektedir.

IN ENGLISH

FAMILY / SYSTEMIC CONSTELLATIONS with RALPH WILLMANN

Most of the time, we don’t do what we want to do, but we find ourselves doing what we don’t want to do… 

 • Are you running into the same type of problems over and over again in your life?
 • Do you always get stuck with the same type of people and stuck in the same type of relationships?
 • Are you experiencing problems in your personal life and/or marriage?  Are you not finding what you’re looking for in your emotional relationships?
 • Do you have disputes with family members or parents?  Do you think that they don’t give you enough support?
 • Do you encounter similar problems with money and work? Do you find it difficult to get along with your co-workers? Are you the victim of workplace gossip?
 • Do you find it hard to effectively manage your money?  Do you struggle to save the money you earn or spend money on things you don’t need?
 • Are you unlucky?  Do your friends and acquaintances frequently take advantage of you?
 • Is it difficult for you to find a suitable job despite the fact that you are well-educated and well-prepared for your career?  If you do you have a job, are you not as successful as you’d like to be?
 • Do you feel like you are living a circumscribed life and that you have no way to make your dreams reality? Has all the joy drained out of your life?
 • Despite having material wealth and plenty of opportunity, do you feel unproductive?  Uninspired? Unsuccessful?
 • Do you feel alone, worthless, and powerless for no reason?

All of these problems mentioned above might not solely be related to you and the things you do… Do you want to reevaluate your life, overcome your obstacles, and gain fresh insight on your problems and yourself?

Family / Systemic Constellations

We are born into a family system that has existed in a similar form for centuries, connected to each other by invisible links.  Without even realizing it, we have a whole host of problems and difficulties stemming from our families that we carry around with us just as we carry the traits of our family members in our genes. 

The deaths, accidents, injustices, loves, abortions, illnesses, sexual abuse, mismanaged finances, bankruptcies, drug addictions, fights, depressive episodes, and blood feuds that occur in our extended families can negatively affect our own lives by leading to harmful feelings such as hate, resentment, vengeance, and regret.  In addition, these heavy burdens (which we might or might not be aware of) often cause pangs of conscience and bring about harmful recurring problems that we encounter over and over in our lives. 

This collection of works, developed by the German psychologist and philosopher Bert Hellinger, aims to resolve the intergenerational tensions and strains that families often have. Many psychologists, psychiatrists, and therapists are currently using and applying his methods in their work. 

Family Constellations and Systemic  Constellations will help those who are currently enmeshed in these difficult work and family situations to find opportunities to work through their difficulties and to find lasting solutions.

Examples of family issues that might be tackled: family, friendships, marriages, children and relationships with children, communication, making a living, domestic violence, emotional and physical abuse, male-female relationships, love, illnesses, fears that can’t be overcome, everyday worries, patterns of thought, belief systems, understanding the underlying causes and problems of specific events, problems at work, friendships with co-workers, accidents, deaths, and trauma that happened in the past, etc… 

Examples of systemic issues that might be tackled: real estate, trade and commerce, companies, good business practices (foundations, structures, habitually reoccurring problems), employer-employee questions and relationships, relationships among co-workers, customer portfolios, dealing with both profit and losses, what do to with the money you earn, smart investment strategies, etc…

05 February  2016 – Saturday İZMİR @ 09:30 -18:00 HARMONY YAŞAM-ALSANCAK
06 February  2016 – Sunday İZMİR @ 09:30 -18:00 HARMONY YAŞAM-ALSANCAK

Systemic Constellation is for 565 TL

Family Constellation is for 475 TL

If you pay in advance, there is 90TL discount for both constellation types.
Being a Representer  for a whole day is 100TL

RALPH WILLMANN / Curriculum Vitae

Since 2001, Ralph Willmann has been working as a free lanced coach, trainer and seminar leader. He has been implementing analytic processes at international High Potential Assessment and Development Centres, among others for corporations such as Siemens, Allianz, Infineon, PricewaterhouseCoopers, Biogen, e-plus, Serviceplan, Welthungerhilfe. Furthermore, he has regularly been  guiding couples and families through Systemic Coaching Processes in Switzerland, Austria, France, Portugal and Turkey (Istanbul and Ankara) since 2005.

Ralph supports teambuilding processes and change management projects along with conducting groups and individual coaching.  Apart from Coaching, he is trained in Systemic Constellation, Organizational Constellation, EFT, NLP, Mediation and Enneagramme. 

Open Seminars

– Storytelling or PowerPoint?

– Status, Staging and nonverbal Communication

– Presentation-Seminar “This is your Stage”

Focuses

– Playfully integrating elements from psycho drama and improvisation theatre   techniques in Coaching, Teambuilding- and Leadership trainings.

– Facilitation of Personality Development Processes and Assessment Centres.

– Presentation Skills Workshops and Training.

– Supporting Change Management Projects and Teambuilding Processes.

– Group and individual Coaching.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s